Karate
Congratulations to Erin Alexander, Connor Harris and
Victoria Neff who all won gold for Kata and Kumite in a Karate KZN selection tournament on Saturday last week.
All three were chosen for the KZN team and will compete in Johannesburg later this month. Well done Erin, we are very proud of you.
Grade 2 Boys' Soccer
TMC 1 vs Kloof drew 0-0
TMC 1 vs Highbury won 2-0
TMC 1 vs Forest View lost 0-1
TMC 2 vs Hillcrest drew 0-0
TMC 2 vs Hillcrest drew 0-0
TMC 2 vs Hillcrest drew 0-0
TMC 3 vs Forest View won 1-0
TMC 3 vs Atholl Heights lost 0-1
TMC 3 vs Hillcrest drew 0-0
TMC vs Hillcrest drew 1-1
Grade 2 Girls' Soccer
TMC vs Curro HCA lost 0-1
TMC vs Kloof drew 0-0
TMC vs Curro drew 0-0
Grade 3 Boys' Soccer
TMC 1 vs Hillcrest won 1-0
TMC 1 vs Winston Park won 1-0
TMC 1 vs Highbury won 2-0
TMC 2 vs Kloof won 1-0
TMC vs Winston Park drew 1-1
TMC vs Curro HCA drew 0-0
TMC vs Highbury won 3-0
Grade 3 Girls' Soccer
TMC 1 vs Kloof won 1-0
TMC 1 vs St Mary’s won 1-0
TMC 1 vs Hillcrest drew 0-0
TMC 2 Winston Park drew 0-0
TMC 2 Forest View drew 0-0
TMC 2 vs Atholl Heights won 1-0
TMC 2 vs St Mary’s won 3-0
FP Cross Country @ Forest View
Congratulations to the following children who came in the top 10 in the U9 age group at the cross country race at Forest View on Friday:
Bjorn Bekker – 4th place
Kai McCormick – 10th place
SP Netball vs St Mary's
1st Team drew 12-12
2nd Team won 5-3
3rd Team lost 5-6
U12A lost 6-12
U12B won 6-2
U12C won 5-1
U11A lost 4-2
U11B won 3-2
U11C lost 3-1
U10A drew 3-3
U10B drew 1-1
U10C drew 0-0
Congratulations to Electra Balidis for making the next
round of Netball.
SP Rugby
U10 A - U10B TMPS won 35 - 25
U10 B - U10C Highbury won 5 - 45
U11 A - U11A Highbury won 0 - 27
2nds - 4ths Highbury won 5 - 31
1st - 2nds Highbury won 15 - 31
PADSSA Rugby
Congratulations to Matthew Doyle who has been chosen for
the PADSSA U13A Rugby team. Well done Matthew.
SP Rugby Captains
Congratulations to the following boys on being selected
Rugby Captain/Vice Captain.
Matthew Doyle (Captain)
Matthew McMurray (Vice Captain)
SP Cross Country
Well done to Brad Ballack who has been competing in the Cross Country Club events on the weekends. He has finished 4th and 5th respectively in the last two races.
HS Boys’ Tennis
TMC 1st Team 32 St. Henry’s 25
HS Girls’ Hockey
TMC U16A 6 Crawford NC 0
TMC U14A 2 Crawford NC 0
TMC 2nds 2 St. Mary’s 3rds 0
TMC U16B 3 St. Mary’s U16C 2
TMC U14B 2 Crawford LL 1
TMC U14A 1 Crawford LL 1
TMC U16B 1 Crawford LL U14B Boys 2
TMC U16A 3 Crawford LL 0
TMC 1st Team 2 Crawford LL 2
TMC 1st Team 1 Beaulieu College 2
TMC 1st Team 4 Cornwell Hill 2nds 0
TMC 1st Team 0 Cornwell Hill 1st 2
HS Boys’ Hockey
TMC U14B 0 Glenwood 9
TMC U14A 0 Glenwood 3
TMC U16B 0 Glenwood 5
TMC U16A 0 Glenwood 4
TMC 2nds 0 Glenwood 3
TMC 1st Team 0 Glenwood 2
TMC 1st Team 0 Helpmekaar 1
TMC 1st Team 0 Crawford Lonehill 2
TMC 1st Team 3 Trinity House 3
TMC 1st Team 1 Standford Lake 0
TMC 1st Team 0 St. Thomas 0
HS Netball
TMC 1st Team 23 Epworth 15
TMC 1st Team 16 TWC 7
TMC 1st Team 14 DGC 28
TMC 1st Team 12 Fatima 18
HS Rugby
TMC U15A 45 Hilton U16E 5
TMC U14A 37 DHS U14 D/E 0
|